Dünyanın en büyük uzay kongresinde TUA rüzgarı

Dünyanın en büyük uzay kongresinde TUA rüzgarı

Uluslararası Uzay Federasyonu tarafından düzenlenen ve 6 Ekim’e kadar sürecek olan 74. Uluslararası Uzay Kongresi dün Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de başladı.

IAC, bu yıl Ticaret Bakanlığı tarafından Bireysel Katılımı Desteklenen Sektörel Nitelikteki Uluslararası Fuarlar Listesine res’en alınmıştı. TUA, IAC’yi Türkiye’ye getirmekte kararlı şekilde 2026 yılında 77.’si düzenlenecek olan IAC’nin Antalya’da gerçekleştirilmesi amacıyla federasyona başvurdu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır Bakü’de yer alarak Türkiye’nin adaylık sürecine yönelik tüm çalışmalarını muhatapları ile paylaştı ve IAC 2026 Antalya için yapılan sunumda bir konuşma gerçekleştirdi. 

TUA, bu önemli organizasyonu Türkiye’de yapmak için özel bir ekip oluşturarak SAHA İstanbul ve SERENAS çözüm ortaklığında hareket ediyor.

Kongre Hakkında

TUA’nın da üyesi olduğu Uluslararası Uzay Federasyonu’nun, 75 ülkeden aralarında uzay ajansları, firmalar, dernekler, birlikler ve üniversitelerin yer aldığı 468 üyesi bulunuyor.

Uzay ajanslarının ve uzay alanında çalışmalar yürüten kurum, kuruluş ve şirketlerin üst düzey paydaşları gelişmeleri takip etmek ve bilgi ve fikir alışverişinde bulunmak için federasyon tarafından yılda 1 kez düzenlenen Uluslararası Uzay Kongresi’nde bir araya geliyor.

Kongre kapsamında fuar ve stant kurulumu, protokol konuşmaları, firma tanıtımları, çeşitli teknik sunumlar ve gelecek uzay perspektifine dair son çalışmalar yer alıyor.

Bu yıl fuarda TUA tarafından Türkiye’yi temsilen bir stant kuruldu ve burada ülkedeki uzay alanında faaliyet gösteren firma ve kuruluşlar TUA koordinasyonu ile birlikte yer aldı.

Stantta TUBİTAK, ASELSAN, ROKETSAN, TUSAŞ, SAHA İstanbul, GUHEM, DELTA V, FERGANİ, STM, PROFEN, CTECH gibi önemli kuruluşlar TUA çatısı altında Türkiye’yi temsil ediyor.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenir *